اخذ مجوزهای کارآزمایی‌های بالینی از چالش‌های شرکت‌های فعال در حوزه بیوتکنولوژی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فریدون مهبودی در مراسم رونمایی از دو داروی دانش‌بنیان، با بیان اینکه از گذشته‌های دور سوال این بود که جایگزین نفت چه چیزی می‌تواند باشد، گفت: پاسخ آن نیروی انسانی بوده، ولی در مقابل پرسیده می‌شد که چرا پایان‌نامه‌های دانشگاهی در کتابخانه‌ها خاک می‌خورند.

مدیرعامل شتابدهنده پرسیس ژن با اشاره به حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: با راه‌اندازی شتابدهنده‌ها پاسخ به این سوالات داده شد که منابع زمینی جزو درآمدهای ملی محسوب نمی‌شود، بلکه این نیروی انسانی است که ارزش افزوده در پی خواهد داشت.

وی افزود: به دلیل عدم زیر ساختهای لازم نیروهای تحصیل کرده راهی خارج می‌شدند.

مهبودی گفت: امروزه دنیا به سمت دانشگاه‌های نسل چهارم و فناوری محور حرکت کرده است، ۶ غول اقتصاد بزرگ دنیا از دانشگاه‌های ام ای تی، استنفورد و هاروارد هستند.

این محقق حوزه بیوتکنولوژی با اشاره به نقش شتابدهنده‌ها در توسعه فناوری یادآور شد: این مراکز در بهره‌گیری از نیروهای انسانی به عنوان ارزش افزوده، صرفه‌جویی ارزی، استقلال تست سلامت و احیای فناوری‌های قدیمی و تولید محصولات با دانش روز دنیا موثر هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های شتابدهنده پرسیس ژن،خاطر نشان کرد: این نهاد از سال ۹۵ فعالیت خود را آغاز کرد و فعالیت‌های آن در حوزه‌های تولید محصولات مشتق از پلاسما، سلول‌های بنیادی و گیاهان دارویی متمرکز شده است.

مهبودی ادامه داد: تلاش ما بر این است که محصولاتی که مشابه داخلی ندارند، تولید شود، بر این اساس تعداد پروژه‌های اجرا شده در آن از ۸ پروژه به ۱۸ پروژه ارتقا یافته است.

مدیرعامل شتابدهنده پرسیس ژن از چالش‌های ورود محصولات دارویی به بازار یاد کرد و گفت: کشور به آنتی بادی مونوکلونال و نوترکیب نیازمند است و بسیاری از بیماران آن‌ها را از کشورهای حاشیه خلیج فارس و ترکیه به کشور وارد می‌کردند و این در حالی است که اگر راه ورود داروها به بازار تسهیل شود، فارغ‌التحصیلان می توانند در این حوزه‌ها وارد شوند.

وی اضافه کرد: اخذ مجوزهای کارآزمایی‌های بالینی از دیگر چالش‌های شرکت‌های فعال در حوزه بیوتکنولوژی است، ما می‌دانیم که داروها مستقیماً با سلامت مردم سروکار دارند و ما در این زمینه توقع تسامح نداریم، ولی توقع تسهیل داریم.اگر سازمان غذا و دارو شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان را در اولویت قرار دهد، سریع‌تر داروها وارد بازار خواهد شد.شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا بر خلاف شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ، از نظر مالی شکننده هستند.

مهبودی دور دوم فعالیت‌های پرسیس ژن را تعریف ۱۹ پروژه در سایت گرمدره و ۲۲ پروژه در سایر استان‌ها ذکر کرد و گفت: ما با راه‌اندازی ۵ شعبه در سایر استان‌ها پروژه‌هایی را تعریف کرده‌ایم، اجرای ۶ پروژه در شعبه شیراز، ۵ پروژه در تبریز در حوزه‌های داروهای با منشا طبیعی، ۱۱ پروژه در حوزه واکسن‌های انسانی و دامی را از جمله پروژه‌های این شتابدهنده دانست.

به گزارش ایسنا این محقق حوزه بیوتکنولوژی در پایان خطاب به وزیر بهداشت درخواست کرد که استارتاپ‌ها که از نظر مالی شکننده هستند، در فرایندهای بوروکراسی مورد توجه ویژه قرار گیرند.

پایان پیام/

مطالب مشابه