شیوع یک نوع قارچ کشنده در بیمارستان‌های شماری از کشورهای جهان
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، این قارچ میکروسکوپی که "کاندیدا آریس" نام دارد و نخستین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی در مجرای گوش بیماری در ژاپن کشف شد، تاکنون سبب مرگ چندین نفر در بیمارستان‌های مختلف جهان شده است. دو دانشمند قارچ‌شناس فرانسوی اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که کاندیدا آریس در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها و چرک‌خشک‌کن‌ها بسیار مقاوم است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز به تازگی در مطلبی با یادآوری مقاومت کاندیدا آریس در برابر داروها، پرده از تهدید جدی این قارچ برای سلامت همگانی برداشت.

این قارچ مهلک که تا حد نامیرایی مقاوم به نظر می‌رسد، در برابر انواع داروها دوام می‌آورد و تنها در مدت چند هفته در محیط درمانی گسترش پیدا می‌کند. کاندیدا آریس در زمان بستری‌های طولانی مدت بیماران، از طریق کاتترهای وریدی یا در هنگام جراحی و از هر طریق دیگری خود را به پوست بدن انسان می‌چسباند و به سادگی از بین نمی‌رود.

قارچ کاندیدا آریس خیلی سریع از ژاپن به آسیای جنوب‌شرقی و از آنجا به هند و آفریقای جنوبی راه یافت. پس از آن در آمریکا شایع شد و بالاخره به اروپا رسید. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۷۲ بیمار در بیمارستان سلطنتی برامپتون لندن به عفونت حاصل از حمله این قارچ مبتلا شدند، به طوری که مسئولان بیمارستان تصمیم گرفتند بخش سی‌سی‌یو را برای چند روز تعطیل کنند.

بعد از آن حضور کاندیدا آریس در بدن ۳۷۲ بیمار که در بیمارستان‌های والنسیای اسپانیا بستری بودند تأیید شد. یک چهارم این بیماران به عفونت دچار شدند.

به گزارش ایسنا در فرانسه نیز چند نفر مبتلا به عفونت قارچ قاتل بیمارستانی شناسایی شده‌اند. اودره موران، پزشک بیمارستان سنت‌اتین فرانسه مدعی است: کاندیدا اوریس به زودی چالش جدی بزرگی را برای مدیریت بیماری‌های عفونی در جهان به وجود خواهد آورد.

پایان پیام/

مطالب مشابه