نسخه نویسی الکترونیکی راهی موثر برای مدیریت منابع و هزینه کرد منطقی اعتبارات است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بهروز بنیادی با بیان اینکه پیگیری اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در سازمان های بیمه گر از جمله سازمان بیمه سلامت، مشکلات بزرگی را در داروخانه ها حل می‌کند گفت: بارها مشاهده شده که مسئولان داروخانه ها در خواندن نسخه‌های پزشکان دچار اشکال شده و داروی اشتباهی به بیمار تحویل داده می شود یا اینکه نسخه مجدد به پزشک ارجاع می شود، از این رو بیمار میان پزشک و داروخانه در رفت و آمد است.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: به لحاظ حقوق شهروندی بیمار را باید مورد توجه قرار داد، بسیاری از مشکلات با نسخه نویسی الکترونیکی حل شده و روز به روز می توان با به روز رسانی این نرم افزار به ویژه در بحث تداخلات دارویی، مشکلات زیادی را رفع کرد. البته باید توجه کرد که این طرح برای پزشکان چه مزایایی خواهد داشت.
 
بنیادی گفت: وجود زیرساخت‌های الکترونیکی در بحث نسخه نویسی در تهیه داروهای مورد نیاز بیمار موثر است، در چنین شرایطی نیاز نیست که بیمار برای تهیه دارو به داروخانه خاصی مراجعه کند، یعنی می توان از نقاط مختلف کشور داروی مورد نظر را تهیه کرد. این طرح مزایای بسیاری دارد که مهمترین آن صرفه جویی در کاهش هزینه ها و به ویژه در چاپ دفترچه‌های کاغذی بیمه است.
 
وی افزود: نواقص طرح باید در مدت زمان کوتاهی رفع شود، برای اجرای موفق نسخه نویسی الکترونیکی باید به پزشکان هم آموزش های لازم ارائه شود، بنابراین تا پیش از فراگیری آموزش برای جلوگیری از مشکلات، از همان روش دستی در نسخه نویسی باید استفاده شود.   
 
به گزارش وب‌دا این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان اضافه کرد: پرداخت فرانشیز و مطالبات پزشکان با استفاده از نسخه نویسی الکترونیکی به روز ترخواهد بود، همچنین رسیدگی به اسناد پزشکی هم آسان تر خواهد بود، بنابراین امیدواریم پروژه نسخه نویسی الکترونیک مسیر تکامل را با سرعت بیشتری طی کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه