به هیچ وجه اجازه واردات ماده اولیه‌ای را که قابلیت تولید در کشوردارد نخواهیم داد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در مراسم رونمایی از چهار داروی ضد سرطان و ضد دیابت گفت: در تعاریفی که از توسعه خوانده‌ام یکی از زیباترین‌هایش این بود که توسعه یعنی تبدیل نیروی انسانی به سرمایه انسانی؛ چرا که این سرمایه انسانی است که می‌تواند در تولید ملی نقش آفرینی کند. عزیزانی که در حوزه تولید کشور زحمت می‌کشند یکی از بزرگترین شاهکارها در کشور انجام می‌دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: سیاست‌مان در وزارت بهداشت حمایت از تولید داخلی است، به هیچ وجه اجازه واردات ماده اولیه‌ای را که قابلیت تولید در کشور را دارد نخواهیم داد. البته این شیوه حمایت از تولید داخل یک همبستگی ملی را می‌طلبد و نظام بانکی ساختار اجرایی و غیره باید در سطح ملی به یکدیگر کمک کرده و به طور جدی حمایت را به عرضه در سطح ملی تبدیل کنند. اگر کیفیت در مواد اولیه و ساخت باشد بار سنگین از دوش اقتصاد ملی بر خواهد داشت. 

نمکی با اشاره به رونمایی دو داروی ضدسرطان گفت: وزارت بهداشت در حوزه سرطان دو برنامه دارد؛ اولین برنامه ما بحث پیشگیری از ابتلاء از سرطان از طریق تغییر شیوه زندگی مردم است. زیرا در حال حاضر شیوع بیماری‌های سرطان و سایر بیماری‌های غیر واگیر زیاده شده است. بنده زمانی که معاون بهداشتی بودم توفیق ایجاد اداره بیماری‌های غیر واگیر را داشتم که البته حضرات بعد از چندی آن را جمع کردند و امروز دوباره پا گرفته است. در آن زمان برایم مسلم بود که اگر از مشکلات شش بیماری مسری و واگیر دار آن زمان عبور کردیم به تله بیماری‌های غیر واگیر خواهیم افتاد که هزینه‌های بیشتری دارند.

وی افزود: دومین برنامه ما در حوزه سرطان، ساخت داروهای مورد نیاز این بیماری در داخل کشور است که امروزه سه درصد از داروهای وارداتی ۲.۵ برابر کل هزینه‌های تولید داخلی دارو به کشور هزینه تحمیل می‌کند.این داروها به شکل قابل توجهی ارزبری را در واردات مواد اولیه داروهای ضد سرطان و ضد دیابت کاهش می‌دهد، امیدواریم که ما هم در حوزه سیاست حمایت از تولید داخل بتوانیم گام‌های موثرتری را با حمایت و میدان‌داری بخش خصوصی در این زمینه برداریم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: استان البرز شرایط بسیار ویژه‌ای در حوزه تولید دارو دارد، این استان به عنوان یک نقطه حساس در صنعت دارو محسوب می‌شود. حتماً استاندار هم از صنعت گران البرز حمایت کرده و گره‌ها را خواهد گشود. ما هم در سطح ملی تلاش می‌کنیم تا گره‌های تولید دارو باز شوند.

نمکی درباره تغییر قیمت ارز دارو نیز گفت: فعالان اقتصادی دارو معتقدند که به دلیل بنیه اقتصادی پایین صنعت دارو، فعلاً ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها راهگشای این عرصه است و اگر قیمت ارز را بالاتر ببریم، به دلیل سرمایه در گردش بیشتری که صنعت نیاز دارد، دچار مشکل می‌شویم.بنابراین ابتدا باید بتوانیم سرمایه در گردش صنعت دارو را تقویت کرده و سپس درباره تغییر نرخ ارز تصمیم‌گیری کنیم.

وی در پایان اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت تولید دارو در کشور خوب است و کسری نداریم. البته مشکلاتی وجود دارد که تلاش می‌کنیم آن‌ها را مدیریت کنیم تا بویژه صنعت داخلی دارو دچار مشکل نشود. در حوزه داروهای وارداتی هم فعلا کمبود قابل توجهی نداریم و امیدواریم بتوانیم این شرایط را ادامه دهیم.

به گزارش ایسنا در این مراسم از چهار داروی جدید درمان سرطان و دیابت در شهرک صنعتی اشتهارد البرز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی رونمایی شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه