قرار بر ساخت ۲۰۰ مورد دستگاه دیالیز در ماه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مهدی شادنوش در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، با بیان این مطلب، اظهار کرد: میزان PMP "شاخص اهدای عضو" در 7 ماهه آخر سال گذشته، 11.26 درصد بوده است که تقریبا میزان قابل قبولی است.

رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ادامه داد: دانشگاه های یزد، کهگیلویه و بویر احمد، شهید بهشتی، چهارمحال و بختیاری و سمنان 5 دانشگاه برتر در حوزه شناسایی و فراهم آوری اعضا پیوندی هستند، میانگین نسبت بیمار دیالیز به تخت دیالیز در کل کشور 4.6 درصد است و بیمارستان های اسدآباد، سمنان و خمین، بهترین نسبت را در این شاخص در کل کشور دارا هستند. اما شاخص هدف برای سال جاری 4.4 بیمار به ازای هر تخت دیالیز است که برای رسیدن به شاخص مذکور، نیاز به ایجاد 646 تخت جدید است.
 
شادنوش گفت: در خصوص دستگاه دیالیز تولید داخل، عملکرد دستگاه های توزیع شده در حد مطلوب بوده و قرار بر ساخت 200 مورد در ماه است. با ساخت این تعداد دستگاه، بسیاری از مشکلات مان در زمینه درمان بیماران دیالیزی حل خواهد شد.

وی افزود: میانگین کشوری سهم دیالیز صفاقی از کل دیالیزها، 4.7 است، هرساله به صورت ناخالص، 7000 نفر به بیماران دیالیزی اضافه می شوند، بنابراین باید به دنبال راه های جایگزین مانند دیالیز صفاقی و پیوند، بود.

رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اضافه کرد: انتظار می رود مطابق برنامه دیالیز صفاقی سال 1398، افزایش سهم دیالیز صفاقی از 4.6 درصد به 5.1 درصد برسد و برنامه دیالیز صفاقی در دانشگاه های فاقد این خدمت نیز انجام شود. 

شادنوش از تصویب دوره مهارتی و حرفه ای پرستاری دیالیز توسط مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای معاونت آموزشی خبر داد و گفت: از این رو، با هماهنگی با معاونت های آموزشی دانشگاه ها و مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای وزارت بهداشت، دوره های این برنامه آموزشی با امتیاز بالا ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته، 83 مرکز مراقبت جامع بیماران خاص افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: نیاز امروز پیگیری و نظارت براجرای بسته خدمات پنج گانه در مراکز جامع، شامل تزریق خون و فرآورده های خونی، ویزیت و مشاوره، عرضه داروهای تخصصی، دندانپزشکی و توانبخشی است.

رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: ارائه خدمات اورژانسی دندانپزشکی شبانه روزی "اورژانس نوروزی" در سال 97 در 23 مرکز بوده، اما در سال 98 این تعداد به 56 مرکز رسیده است.

شادنوش تصریح کرد: مساله ناباروری، مساله ای فراوزارتخانه ای است و سطوح مختلف حکومت از بالاترین قسمت های سیاستگذاری تا مراکز بهداشتی، درمانی نتایج را رصد می ‌کند. اعتبارات این بخش به روز و به صورت نقد به میزان قابل توجهی به دانشگاه ها پرداخت می شود. امروز تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مراکز ناباروری، 41 دانشگاه است، تعداد مراکز دولتی ناباروری، 45 مرکز و تعداد مراکز خصوصی نیز 40 مرکز برآورد شده است.

به گزارش وب‌دا وی در پایان تاکید کرد: سیاست‌های سلامت درخصوص مراکز ترک اعتیاد، ساماندهی این مراکز است. دانشگاه علوم‌پزشکی البرز در این زمینه پیشگام بوده و طرحی جامع و عملیاتی اجرا کرده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه