۵ میلیون نفر در کشور، مبتلا به دیابت  هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، کامران نیکوسخن در حاشیه برگزاری همایش دیابت، افزود: بسیاری از افراد جامعه، دیابت را تنها به عنوان یک بیماری ساده اختلال در قند خون می‌شناسند که فرد می‌تواند پس از ابتلاء به آن تا آخر عمر از طریق مصرف قرص‌های کاهنده قند خون و در نوع شدیدترش تزریق انسولین به زندگی عادی خود ادامه دهد.

رئیس انجمن دیابت ایران ادامه داد: اما واقعیت این است که وجود اختلال در قند خون تنها یک بیماری ساده نیست بلکه در صورت عدم شناسایی و مراقبت می‌تواند منشأ بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر شده و بسیاری از اعضای مهم و اساسی بدن از جمله قلب، کلیه و چشم‌ها را از بین ببرد.

وی افزود: سن افراد یکی از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلاء به دیابت است و توصیه می‌شود افراد بالای ۴۵ سال از لحاظ دیابت غربالگری شوند و آزمایش قند انجام دهند، در صورتی که مشکلی نداشتند باید هر ۳ سال یک بار این آزمایش را تکرار کنند.حدود ۵ میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند که البته طبق تحقیقات جهانی، نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند.

نیکوسخن گفت: عدم کسب دانش و آگاهی کم در رابطه با بیماری مزمنی چون دیابت مشکلی رایج در بین افراد مبتلا به این بیماری است. این امر می‌تواند منجر به عوارض جدی در بیماران گردد و هزینه‌های سنگینی را به نظام سلامت تحمیل نماید. بنابراین ضروری است که کارکنان بهداشتی از روش‌های مؤثر انتقال اطلاعات برای این افراد استفاده کنند.

رئیس انجمن دیابت ایران تصریح کرد: اضافه وزن، سابقه خانوادگی و کم تحرکی از دیگر عوامل مهم ابتلاء به دیابت هستند که متأسفانه در برخی استان‌ها این موارد بسیار بیشتر به چشم می‌خورد. خوردن شیرینی ما را به دیابت مبتلا نمی‌کند بلکه این اضافه وزن است که نقش اصلی را دارد به طوری که هر یک کیلوگرم اضافه وزن، ۵ درصد خطر ابتلاء به دیابت را افزایش می‌دهد.

به گزارش مهر وی در پایان تاکید کرد: برخلاف گذشته که فقط افراد مسن به بیماری دیابت مبتلا می‌شدند، امروز به دلیل شیوه زندگی و تغذیه‌ای دیابت دیگر متعلق به یک سن و سال نیست و حتی کودکان و نوجوانان نیز به آن مبتلا می‌شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه