اختلال در ریتم شبانه‌روزی عادی بدن موجب تحریک به رشد تومور می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اختلال در ریتم شبانه روزی بدن به دلیل سفرهای هوایی، کارهای شیفتی یا اختلال در خواب، فاکتور پرخطر ابتلاء به برخی انواع سرطان‌ها هستند، اما مکانیسم آن همچنان ناشناخته باقی مانده است.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا از هورمون دگزامتازون برای ریتم‌های روزانه مزمن در سلول‌های کشت شده در محیط آزمایشگاه استفاده کردند و دریافتند این هورمون موجب تغییر در تجلی چندین ژن، بخصوص ژن‌های دخیل در تنظیم چرخه سلولی شد.

اختلال در ریتم شبانه روزی موجب افزایش تکثیر سلول و تقسیم سلولی شد که ارتباط محکمی با تومور دارد. در بسیاری از درمان‌های سرطان، توقف پیشروی از طریق چرخه سلولی پیگیری می‌شود.

محققان دریافتند توانایی یک دارو در مقابله با تومور براساس زمان روز فرق می‌کند.

به گفته محققان، درمان در صبح به مراتب مؤثرتر از درمان در شب است و زمانی که ریتم شبانه روزی بدن دچار اختلال شود، کارآیی آن در سلول‌های کاهش می‌یابد.

به گزارش مهر به گفته محققان، درک بهتر از تأثیرات مولکولی پرواز با هواپیما، کارهای شیفتی و سایر منابع اختلالات مزمن می‌تواند منجر به شیوه‌های برای به حداقل رساندن فاکتورهای پرخطر ابتلاء به سرطان به دلیل این رفتارها و همچنین یافتن درمان‌های بهتری شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه